نویسنده:
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۳
دسته بندی: صنایع دستی

سه عنصر هنر،فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی استان مازندران نهفته است.صنایع دستی این استان،روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق ساکنان کرانه دریای خزر است و تجلی گاه بخش قابل ملاحضه ای از هنر و خلاقیت اقوامی است که با این صنایع سروکار دارند.

صنایع دستی این استان با توجه به ویژگی ها و شاخصه های آن میتواند به عنوان یک پیام رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در سطح جهانی نقشی را ایفا کند.

بر اساس تحقیقات و کاووش های باستان شناسی سابقه و قدمت صنایع دستی در استان مازندران به قبل از میلاد مسیح می رسد.گواه این مدعا کشف غار کمربند و هوتو در شهرستان بهشهر و اشیائ به دست آمده از آن که متعلق به ۶هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد که حکایت از آگاهی مردم آن عصر به فن ریسندگی و تبدیل پشم به نخ دارد.همچنین وجود مصنوعات سنگی،سنگ تراشیده های مسی،سفالی،و مفرغ زرین،نشانه تولید لوازم خانگی توسط مردم این استان در گذشته بوده است.

در نقش های قالی کلاردشت گویی طبیعت زیبا و در عین حال سخت کوهستان متجلی می شود.زیراندازهای دست بافته هنرمندان مازنی و صنایع دستی مرتبط با سفال و کوزه،سرامیک و منبت ومعرق و سوزندوزی ها و خاتم و مینا و کنده کاری هت و اشکال و اجسام ساخته شده در جای جای این سرزمین آرامش،ایمان،عشق و محبت را به مخاطبان خود هدیه می کند و دستان هنرمندانش فرش محبت زیر پای افراد می گستراندتا هم اوج خیال و پرواز را به رخ بکشد و هم نهایت فروتنی و از خود گذشتگی و مهمان نوازی مازندرانی ها را نشان دهد.

از جمله صنایع دستی مازندران می توان به:قالی بافی،گلیم بافی،جاجیم بافی،بافت گلیمچه،چوقا،شمد و ملحفه،سوزندوزی،رنگرزی وچاپ سنتی،سفالگری و سرامیک سازی ،فرآورده های پوست و چرم،هنرهای مرتبط با فلز،هنرهای مرتبط با چوب،حصیربافی،طراحی سنتی . نگارگری،صحافی و جلدسازی سنتی،صنایع دستی دریایی و عروسک سازی اشاره کرد.

قالی بافی و گلیم بافی از رشته های اصلی و اساسی مازندران نیست ولی در استان بافته می شود.در شرایطی که فرش در بعضی از مناطق حرف اول را برای ابراز وجود دارد تنها شهرت خود را در مازندران به سایر رشته ها واگزار کرده است و نقشه هایی که در مازندران بافته می شود مربوط به سایر مناطق است.

منبع:روزنامه همشهری آنلاین